fbpx
Kuidas ravimitega muretult puhkusele sõita? Ravimiamet: vajalike dokumentide puudumine võib riigipiiril sekelduse kaasa tuua

Üleeuroopaline melanoomipäev

01.05.2016

2. mail on üleeuroopaline melanoomipäev.

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib naha pigmendirakkudest. See on naha pahaloomulistest kasvajatest kõige agressiivsem ja kiiremini arenev, esinedes sageli just noorematel inimestel.

Eestis avastatakse aastas pisut üle 1000 nahavähi juhu. Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge. On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine. Nahavähile pöörab üle-euroopaliselt kõige suuremat tähelepanu organisatsioon Euromelanoma, mis asutati 1999. a Belgias Euroopa dermatoloogide võrgustiku poolt.

Üleeuroopaline melanoomipäev 2.mai 2016

Tänaseks on algatusega ühinenud 43 Euroopa riigi arstid, nende seas Eesti. Euroopa melanoomiorganisatsiooni eesmärgiks on elanike skriinimine melanoomi/nahavähi varajaste juhtude avastamiseks ja inimeste harimine nende tervisekäitumise eesmärgil, et hoida ära nahakasvajatesse haigestumist.

Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse. Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.

Lisainfo:

kasvaja.net