Print

Idurakulised kasvajad võivad olla paha- või healoomulised, koosnedes peamiselt looteea perioodis embrüos arenenud rakkudest. Nendest rakkudest areneb poiste ja tüdrukute reproduktiivsüsteem (suguorganid ja -näärmed). Loote arenedes liiguvad idurakud keha keskjoont mööda tüdrukutel vaagna piirkonda, muutudes munasarja rakkudeks ja poistel munandikotti, muutudes munandi rakkudeks. Idurakulised kasvajad moodustavad umbes 3% kõigist lapseea kasvajatest. 90% idurakulistest kasvajatest on sugunäärmelise tekkega, mis tähendab, et need avastatakse munasarjas või munandis. Neid kasvajaid esineb igas vanuses lastel.

Kui idurakud ei ole küpsenud ega liikunud oma õigesse asukohta, võivad nad moodustada kasvajaid väljaspool sugunäärmeid, nn. ekstragonadaalsed kasvajad. Need idurakulised kasvajad esinevad enamasti imikutel ja väikelastel, peamiselt alaseljas, rinna- või peapiirkonnas.

Idurakuliste kasvajate vormid

Germinoomid koosnevad ainult ebaküpsetest idurakkudest:

 • Düsgerminoomid on munasarja pahaloomulised idurakulised kasvajad, esinedes kõige sagedamini lastel ja noorukitel.
 • Seminoomid on munandi idurakulised kasvajad

Embrüonaalsed kasvajad sisaldavad rakke, mis on juba hakanud teisteks kudedeks arenema

Teratoomid võivad olla kas paha- või healoomulised. Õndraluu (ristluu piirkonna)  teratoome esineb lastel kõige enam, tüdrukutel umbes neli korda sagedamini kui poistel.

Embrüonaalsed kartsinoomid (rebukoti kasvajad) on agressiivsed ja võivad kiiresti levida. Nad on. lapseea kõige levinumad pahaloomulised munasarja ja munandite kasvajad.

Koorionkartsinoom on väga harva esinev, sageli pahaloomuline ja saab alguse platsenta koorionikihi rakkudest, struktuurist, mille kaudu loode saab raseduse ajal hapnikku ja toitaineid.

Embrüonaalne kartsinoom on pahaloomuline ja esineb kõige sagedamini munandites, kuid võib levida teistesse kehaosadesse.

Gonadoblastoom on harvaesinev, peaaegu alati healoomuline kasvaja, mis on põhjustatud suguelundite arenguhäiretest.

Polüembrüoom on väga harva esinev, agressiivne idurakuline kasvaja, mis esineb peamiselt munasarjades.

Idurakuliste kasvajate sümptomid

 • tihke suurem tükk või sõlm suguelundites või kõhus
 • peavalud
 • hingeldus
 • valu rinnus
 • ülemäärane karvakasv
 • nõrkustunne jalgades
 • varane puberteet
 • diabeet
 • kõhukinnisus
 • hormonaalsed häired
 • sage urineerimine

 

Idurakuliste kasvajate diagnoosimine

Enamik idurakulisi kasvajaid ilmneb tükina munandites, kõhus või mujal keha keskjoonel. Tüki avastamisel laseb arst teostada vere analüüsid ja vajalik on kasvaja biopsia.

Kuna idurakulised kasvajad on soliidtuumorite seas ainulaadsed selle poolest, et nad eritavad vereseerumisse aktiivseid aineid, nn. kasvaja markereid. Nende markerite määramine on abiks diagnoosimisel ja kasvaja ravivastuse jälgimisel. Vere analüüsides saab määrata alfafetoproteiini, inimese koorioni gonadotropiini ja laktaatdehüdrogenaasi taset.

Sõltuvalt kasvaja asukohast tehakse kasvaja suuruse ja leviku hindamiseks ultraheli (UH),kompuutertomograafia (KT), magnetresonantstomograafia (MRT) uuringud ja skeleti stsintigraafia.

Idurakuliste kasvajate ravi

Idurakuliste kasvajate ravi sõltub lapse vanusest ja üldisest tervislikust seisundist, kasvajarakkude iseloomust ja kasvaja asukohast.

Ravi hõlmab peaaegu alati operatsiooni, aga osade idurakuliste kasvajate ravis kasutatakse ka keemiaravi, kiiritusravi ja/või luuüdi siirdamist.