Print

Taust ja tervisenõuded

E-vitamiinil looduslikke vorme on kaheksa. Vormidel on oluliselt erinev biosaadavus, bioaktiivsus ja toksilisus. Neist bioaktiivseim on RRR-α-tokoferool (vana nimetusega d-α-tokoferool) ning seda on ka kõige rohkem uuritud. Enamasti mõeldakse E-vitamiinist rääkides just seda vormi. E-vitamiinil võib tänu oma antioksüdatiivsele toimele olla oluline osa vähiennetuses, siiski vajavad sellised väited veel tõendamist.

E-vitamiin koos seleeniga või ilma ei enneta prostata vähki. Olemaolevate uuringute tulemused on tõestanud ,et  E-vitamiin ei enneta maovähki ega mõjuta maovähi eelseid seisundeid ega oma toimet rinnavähi ennetuses ning ravis. Keemiaravist tingitud kõrvalnähtusid, sealhulgas neurotoksilisust, E-vitamiin ei vähenda.

On andmeid, et kusepõievähiga patsientide elulemus võib E-vitamiini kasutamisel pikeneda, selle väite kinnitamiseks on vajalikud täpsemad uuringud.

On olemas uuring, mis viitab, et E-vitamiin koos A- ja C-vitamiiniga vähendavad soolevähi taastekke riski, kuid need andmed pole hetkel veel piisavad selle kinnitamiseks.

Ettevaatusabinõud

Inimestel, kellel esineb ülitundlikkust E-vitamiini suhtes, tuleks vastavaid toidulisandeid vältida.

E-vitamiini lisatakse vahel kreemidele, deodorantidele jms. lokaalseks tarvitamiseks ette nähtud vahenditele, mis võib ülitundlikkuse esinemisel tekitada kontaktdermatiiti ja nahaekseemi.

Kroonilise E-vitamiini üledoseerimise tagajärjed ei ole teada, mõningate uuringute andmetel suurendavat see surmariski „mitmesugustel erinevatel põhjustel“. Kuna selline arvamus põhineb mitmel kvalitatiivselt erineva tasemega väiksemahulisel uuringul, siis ekspertide hinnangul on eeltoodud väide kaheldava väärtusega. E-vitamiini äge mürgistus on äärmiselt ebatõenäoline.

Üledoseerimisel võivad esineda kõhuvalu, kõhulahtisus, iiveldus, gripilaadsed sümptomid (enamasti suurte dooside korral). Nekrotiseeriva enterokoliidi esinemissagedus võib tõusta suurte annuste korral.

Harvadel juhtudel on täheldatud seksuaalhäireid ja neerufunktsiooni vähest häirumist.

Kõrgdoosis E-vitamiin võib suurendada veritsusriski, kuna omab trombotsüütide agregatsiooni pärssivat ja K-vitamiini vastast toimet. Seda eriti K-vitamiini defitsiidi korral. E-vitamiini ei soovitata tarvitada koos aspiriini või verevedeldajatega.

Harvadel juhtudel võib E-vitamiini toidulisand põhjustada  peapööritust, väsimust, peavalu, nõrkust ja hägustunud nägemist.

E-vitamiini ei tohiks tarvitada inimesed, kellel esineb degeneratiivne silma võrkkesta haigus – retinitis pigmentosa, see võib süvendada nägemislangust.

Annus

Soovitatav päevane annus 10mg. Maksimaalne ohutu annus 800mg.

Toiduallikad

E-vitamiini allikateks on rafineerimata taimeõlid (nisuiduõli) ning kõik terved toored seemned, pähklid, sojaoad, oliivid, täisterajahu, lehtsalat, porgand, tomat. Loomsed toiduained on E-vitamiini sisalduselt suhteliselt vaesed, vähesel määral leidub seda maksas, munarebus ja seapekis. Enamus puu- ja juurvilju ei ole just kõige paremad E-vitamiini allikad.