Print

Keemiaravi ajal esineb lapsel tavalisest sagedamini nakkushaigusi. Lapse kaitsevõimet nakkustele langetab pahaloomuline haigus ise ja ka ravimid  omakorda põhjustavad vere valgeliblede e. leukotsüütide arvu vähenemist . Ilma vere valgeliblede rakkudeta on laps kaitsetu bakterite vastu. Peaaegu iga lapse kehaosa võib olla bakterite sissetungi väratiks: suu, nahk, kopsud ja ülemised hingamisteed, neerude-põiesüsteem, pärasool, ka tsentraalveeni kanüülsüsteem või perifeerse veeni kanüül.   Kui leukotsüütide arv langeb liiga madalale, katkestatakse ajutiselt tsütostaatiline ravi .

Nakatumise vältimiseks pöörake tähelepanu:

  • enda ja lapse käte hügieenile. Peske käsi päeva jooksul palju kordi, eriti enne sööki ja pärast tualeti kasutamist
  • pesemisel eelistage alati dušši, selle puudumisel kasutage lapse pesemisel loputust voolava veega. Kuivatamisel ärge hõõruge lapse nahka
  • laps võib kasutada ainult pehmet hambaharja. Suuhügieen on väga oluline, õpetage lapsele suuloputust kergete desinfitseerivate vahenditega, teega. Oluline on külastada hambaarsti enne ravi algust või vajadusel enne ravitsükli algust. Vähivastased ravimid võivad põhjustada suus haavandeid ja suus elavad pisikud võivad põhjustada haavandite infitseerumist
  • vältima peaks naha higistamist, sügelust ja kratsimist. Kasutage lapse nahka puhastavaid ja pehmendavaid kreeme. Kriimustused peske koheselt sooja vee ja seebiga, seejärel puhastage antiseptikuga.
  • ärge pigistage vistrikke
  • pärasoole piirkonda puhastage peale igat väljaheidet õrnalt, kuid hoolikalt
  • ilma arsti nõusolekuta ärge laske teha vaktsineerimisi

Isegi kui olla väga ettevaatlik, võivad sellele vaatamata lapsel ilmneda nakkussümptoomid: palavik, külmavärinad, higistamine, köha, valu kurgus, punetus või paistetus nahal, valulik urineerimine, kõhulahtisus jms.
Enamasti kõik need haigusnähud vajavad kohest haiglaravi. Kodus haigestudes helistage koheselt arstile või valveõele, kes juhendavad teid ravi alustamisel.