Mis on luumetastaasid e. metastaatiline luukahjustus?

Teksti koostamist konsulteeris dr. Riina Kütner
viimati muudetud 29.09.2008

Kaugelearenenud vähi korral võivad esialgsest vähikoldest eralduda rakud ning levida teistesse kehaosadesse. Kui vähisiirded on levinud luustikku, siis seda seisundit nimetatakse metastaatiliseks luukahjustuseks või ka luumetastaasideks.

Rinna-, eesnäärme- ja kopsuvähk, nagu ka müeloom, põhjustavad ülemäärast luukoe lagundamist, häirunud luu ainevahetust, kus luud lammutatakse rohkem ära kui üles ehitada jõutakse. Luumetastaase esineb umbes 80%’l kaugelearenenud rinna- ja eesnäärmevähiga patsientidest, kuni 60%’l kaugelearenenud kopsuvähiga patsientidest ning on väga sage ka hulgimüeloomi korral.

Metastaatilist luukahjustust esineb kõige sagedamini roietes, lülisambas, koljus, vaagnas, puusaluus ning reie- ja küünarluus. Mõnikord on kahjustunud ainult üks luu piirkond, samas võib neid paikmeid olla ka rohkem.

Antud seisundit on võimalik efektiivselt ohjata ning sümptomeid leevendada ja seeläbi elukvaliteeti parandada.

Sageli on luumetastaasid vähihaige pikaajalise liikumispuude tekkimise põhjuseks ning halvendavad seeläbi olulisel määral tema elukvaliteeti – mõjutades und, liikumist ja igapäevaseid tegevusi. Luuvalu tekib sageli just liikumisel, mistõttu mõned patsiendid hakkavad vältima tegevusi, mis võivad põhjustada valu – treppidest käimine või ka lapselaste süllevõtmine.

Fakte

  • Metastaatiline luukahjustus esineb kuni 80% kaugelearenenud rinna-, eesnäärme- ja kopsuvähiga ning hulgimüeloomiga patsientidest.
  • Enim seostatakse luumetastaase rinna- ja eesnäärmevähiga.
  • Metastaatilisest luukahjustusest on haaratud kõige sagedamini roided, lülisammas, kolju, vaagen, puusaluu ning reie- ja küünarluu.
  • Sagedaseimaks tunnuseks on valu, mida kogevad üle 2/3 patsientidest.

Sümptomid ja diagnoosimine

Sümptomid

Metastaatilise luukahjustuse esimeseks sümptomiks on sageli pidev ja süvenev luuvalu. Patsientidel tõuseb luumurru risk ning võivad tekkida lülimurrud, hüperkaltseemia (kõrgenenud kaltsiumi tase veres, mis võib põhjustada janu ja rohket urineerimist, iiveldust ja oksendamist, kõhukinnisust, südamerütmihäireid ja lihasnõrkust ning segasusseisundit).

Luuvalu

Luuvalu on sageli esimeseks sümptomiks, mis viitab metastaatilisele luukahjustusele ja see häirib väga suurel määral igapäevast elu.

Enamasti tuntakse sügavat valu või närivat tunnet lülisambas, roietes, koljus, vaagnas ning pikkade luude otstes. Luumetastaasidest tingitud valu on põhjustatud luude nõrgenemisest või kahjustumisest ning tundlike närvikiudude paljastumisest.

Alguses võib valu esineda ainult aeg-ajalt kuid see võib kiiresti progresseeruda kestvaks, nüriks ja püsivaks valuks. Tüüpiliselt vaevused suurenevad liikumisel. Võite kogeda ka teravat, piinavat valu, mis on põhjustatud luumurru tekkimisest. Kõikidel juhtudel on kaebused selgelt piiritletud ühe või mitme skeleti piirkonnaga.

Kuna valu esinemist seostatakse sageli liikumisega, siis võite muutuda passiivsemaks, et vaevustest hoiduda. Igapäevased tegevused nagu riietumine ja kõndimine võivad mõnel juhul lausa võimatuks muutuda.

Metastaatilist luuvalu peetakse üheks raskemini ravitavaks vähist tingitud vaevuseks üldse, kuid õnneks on siiski olemas viise selle leevendamiseks. On väga oluline, et niipea kui hakatakse luuvalu tundma räägitakse sellest ka oma arstile – on olemas ravivõimalusi, mis leevendavad seda ning vähendavad edasist luukahjustuse riski (nt. luumurdude riski). Rääkides oma arstiga kirjeldage võimalikult täpselt mida tunnete aitamaks tal määrata kõige paremat valuravi. 

Diagnoosimine

Kui teie arst arvab, et tegemist võib olla metastaatilise luukahjustusega, siis on mitmeid võimalusi selle diagnoosimiseks – tavaliselt kasutatakse selleks luustiku stsintigraafiat või röntgenülesvõtteid.

Luumetastaaside ravi

Metastaatilise luukahjustuse ravivõimalused

Metastaatilise luukahjustuse ja sellega sageli kaasneva luuvalu ravieesmärgiks on: sümptomite leevendamine, murdude ennetamine, liikuvuse ja elukvaliteedi parandamine. Praegused ravivõimalused hõlmavad:

  • Hormonaalne ravi ja keemiaravi
  • Bifosfonaadid e. luu ainevahetust mõjustavad ravimid
  • Kiiritusravi
  • Kirurgiline sekkumine
  • Valuvaigistid

Neid ravimeetodeid kombineeritakse sageli omavahel, saavutamaks optimaalset kontrolli valu üle.

HORMONAALNE RAVI JA KEEMIARAVI

Hormoonid on organismi poolt toodetavad ained, mis käituvad keemiliste virgatsainetena mõjutades rakkude kasvu ja aktiivsust. Hormoonravi kasutatakse rinna- ja eesnäärmevähi ravis, et mõjutada organismi poolt toodetud hormoonide toimet vähirakkudesse. On olemas erinevaid hormonaalseid preparaate ja nende valik sõltub sellest, millist tüüpi kasvajat on vaja ravida.

Naissuguhormoonid, eriti östrogeen, stimuleerivad mõningate rinnavähi rakkude kasvu. Seega ravimid, mis alandavad östrogeeni taset organismis, või mis takistavad östrogeeni seondumist kasvajarakuga, kasutatakse teatud tüüpi rinnavähi ravis.

Kui siirded on ainult luustikus siis kasutatakse keemiaravi harvemini kui hormoonravi, kuid on siiski standardravi osa kui hormoonravi ei toimi või kui siirded on levinud ka teistesse organitesse (nt. maksa).

BIFOSFONAADID

Luid tugevdavaid ravimeid tuntakse bifosfonaatide nime all ning neid kasutatakse luumurdude ja seljaaju kompressiooni tekkeriski vähendamiseks ning luuvalu leevendamiseks.

Kuidas bifosfonaadid toimivad?
Luud on pidevas muutumises – pidevalt lammutatakse ära vana ja kahjustunud luukude ning ehitatakse asemele uus ja kvaliteetne – seda nimetatakse ka luu ainevahetuseks. Luud lammutavad osteoklastide nimelised rakud ning uut luukude ehitavad osteoblastid ning tavaliselt on need kaks protsessi omavahel tasakaalus – luud lammutatakse sama palju kui ehitada jõutakse. Tervel täiskasvanul uueneb ühe aasta jooksul umbes 10% kogu luustikust.

Bifosfonaadid takistavad osteoklastidel luukoe lammutamist e. kaitsevad normaalseid luurakke luukoesse tunginud kasvajarakkude lammutava toime eest.

Bifosfonaadid teevad seeläbi luud stabiilsemaks, vähendavad luumurdude tekkeriski ja vähendavad metastaatilise luuhaigusega seotud luuvalu. Neid saab manustada haiglas infusioonina veeni (intravenoosselt) või võtta kodus tablettidena (suukaudselt).

KIIRITUSRAVI

Arst võib soovitada kiiritusravi, et hävitada luukoes olevad vähirakud. Kiiritusravi saab teha aparaadiga (sarnaneb röntgenile) väliskiirituse näol, harva kasutatakse ka meetodit, mille käigus süstitakse või manustatakse infusioonina veeni radioaktiivset ainet.

KIRURGILINE SEKKUMINE

Raske seljaaju kompressioon või destabiliseerunud luud võivad põhjustada tugevat valu, mida on võimalik kirurgilisel meetodil leevendada vähendades survet või piirkonda stabiliseerides. Kasutatakse ka ortopeedilise kirurgia vahendeid toetamaks pikki luid, et vähendada valu ja vältida murdusid.

VALUVAIGISTID

Valuvaigisteid kasutatakse üksikuna või kombinatsioonis teiste ravimitega. Mittesteroidsed põletikuvastased ained (nagu aspiriin, ibuprofeen ja paratsetamool) on efektiivsed nõrga luuvalu leevendamisel. Nõrgad opioidid (nagu kodeiin) ja tugevad opioidid (nagu morfiin, fentanüül, hüdromorfoon) leevendavad keskmist ja tugevat valu.

Elu luumetastaasidega

Metastaatiline luukahjustus ei tähenda tingimata pidevat valu ja muret oma haprate luude pärast vaid võimaldab elada täisväärtuslikku ja rahuldustpakkuvat elu jätkates töölkäimist, reisimist ning oma hobidega tegelemist.

Õige luumetastaaside ravi tagab parima võimaliku elukvaliteedi. On oluline, et räägiksite oma arsti või õega oma sümptomitest ja arutaksite koos millist ravi kasutada.