Print

Taust ja tervisenõuded

Antioksüdandid on molekulid, mis on võimelised aeglustama või ära hoidma oksüdatsiooni rakkudes. Oksüdatsioon on organismi talitluse loomulik protsess. Oksüdatsiooniprotsessi käigus tekivad nn. vabad radikaalid, mis omakorda on võimelised vallandama rakukahjustuste reaktsiooniahela. Selle tulemusena võib hakata arenema kasvaja.

Nii terved inimesed kui ka vähipatsiendid kasutavad antioksüdante eesmärgiga kaitsta end vähi eest või aeglustada selle arengut.  Mõnede artiklite andmetel võivad antioksüdandid takistada kasvaja teket, soodustada kasvaja taandarengut ja vähendada vähiravi kõrvaltoimeid. Teadusuuringud ei ole veel andnud lõplikku vastust, kas antioksüdandid ka tegelikult ennetavad kasvaja teket või aeglustavad selle kulgu.

Käesolevaks ajaks on teada mitmeid aineid, mis võivad toimida antioksüdatiivselt (näiteks glutadioon, melatoniin, ubikinoon ehk koensüüm Q10, C- ja E-vitamiin) kaitstes rakke vabade radikaalide kahjustuste või ülemäärase oksüdatsiooni eest. Lisaks sellele omavad antiosküdatiivsetes protsessides suurt tähtsust ensüümid, mille aktiveerumiseks on vajalikud seleen ning tsink, mistõttu nende vaegus organismis võib samuti mõjutada oksüdatiivseid protsesse.  Oksüdatsiooni võivad intensiivistada  kokkupuude mürgiste kemikaalide või  päikesekiirgusega.

Ettevaatusabinõud

Kiiritusravi või keemiaravi protsessis on vähirakkude oksüdatiivne kahjustamine oluline raviefekti saavutamiseks. Seega võib nimetatud ravikuuride ajal suurte koguste antioksüdantsete ainete tarvitamine vähendada vähivastase ravi toimet. Poolt- ja vastuargumendid vähiravi ajal antioksüdantide tarvitamise kohta on vastuolulised, lisaks võib iga antioksüdandiga kaasneda teisi ohte.

Kõige paremaks soovituseks siiani on tarvitada antioksüdante sisaldavaid toiduaineid ning antioksüdantseid toidulisandeid pigem vältida. Siiski võiksite eelnevalt nõu pidada oma arstiga, et saada informatsiooni, kas teie poolt valitud toidulisand on vähiravi ajal lubatav või mitte.