fbpx
Kuidas ravimitega muretult puhkusele sõita? Ravimiamet: vajalike dokumentide puudumine võib riigipiiril sekelduse kaasa tuua

Jaanuar on emakakaelavähi teadlikkuse kuu

25.01.2024

Emakakaelavähk on vaktsineerimise abil ennetatav ja varasel diagnoosil edukalt ravitav haigus. 99 protsenti emakakaelavähi juhtudest on tingitud inimese papilloomviiruse (HPV) kõrge riskiga alatüvedest, mis põhjustavad emakakaelal püsiva nakkuse. Aastate jooksul võib nakkus viia rakuliste muutusteni, mis ilma ravita võivad omakorda areneda vähiks. Sõeluuring aitab leida HPV kõrge riski alatüübiga nakatunud naisi, kes peaksid jääma jälgimisele, et leida rakumuutused võimalikult vara ja eemaldada muutunud rakud enne vähiks arenemist.

Biotehnoloogiaettevõte Roche on aastaid panustanud uuringutesse ja arendustöösse, et tervishoiutöötajatel oleks HPV tuvastamiseks ja emakakaela rakumuutuste diagnoosimiseks täpsed lahendused. Igal aastal kutsutakse sõeluuringule kümneid tuhandeid naisi üle Eesti. Paraku ligi pooled sõeluuringule kutsutud Eesti naistest ei kasuta võimalust enda tervise tasuta kontrollimiseks.

Roche küsis Eesti naistelt, mis motiveerib neid emakakaelavähi sõeluuringus osalema. Täname 1500 naist, kes leidsid aega küsimustikule vastamiseks. Vastuste noppeid naistelt, kes alati osalevad sõeluuringul, kui neid kutsutakse:

  • Enda südamerahu nimel.
  • Ma hoolin oma tervisest!
  • Hea võimalus tasuta kontrolliks.
  • Peab. Mu lastel on ema vaja.
  • Olen ise ämmaemand ja tean riske ning kasu.
  • Kui valida, kas 10 minutit arstil või operatsioon/mitu kuud kiiritust/surm, siis see 10 minutit arstil ei ole pikk aeg.

Kallis naine, kontrolli oma tervist ja palu oma sõbrannal sama teha!

2024. aastal kutsutakse tasuta emakakaelavähi sõeluuringule naised, kelle sünniaastad on 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989 ja 1994. HPV testi on võimalik teha tervishoiuasutuses või tellida koju proovivõtukomplekt. Lisateavet leiab soeluuring.ee.

kasvaja.net