fbpx
Katsu julgelt!

25. jaanuaril algab emakakaelavähi ennetamise nädal

24.01.2016

25.- 30. jaanuaril tähistavad  Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa emakakaelavähi ennetamise nädalat Eestis, et juhtida naiste, meditsiinitöötajate ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele. Sellel aastal saadab Haigekassa nimelised kutsed emakakaelavähi sõeluuringule 1961., 1966., 1971., 1976., 1981. ja 1986. aastal sündinud ravikindlustatud naistele.

Uuringul osalemiseks ei pea kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda juba täna. Sõeluuringus osalemiseks tuleb helistada teile sobivasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse, kus kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse osas leiate haigekassa kodulehelt. Uuringule minnes tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, kehtiva ravikindlustuse korral tasub uuringu eest haigekassa.

Igal aastal saab Eestis ligikaudu 174-195 naist emakakaelavähi diagnoosi. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid haigestuda võivad ka  nooremad.

Emakakaelavähi eelne seisund võib kesta 10 kuni 15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva  papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega.  Kuivõrd vaktsiin ei anna täielikku kaitset peavad ka vaktsineeritud naised uuringutel regulaarselt osalema. Emakakaelavähk on algul kaebusteta, seetõttu tulebki naistel käia tegemas PAP-testi 3 aastase vahega.

 

Naistearstid soovitavad emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks:

  • regulaarset kontrolli naistearsti, perearsti või ämmaemanda juures
  • emakakaelavähi sõeluuringul osalemist (vajalik ka juhul kui naine on HPV vastu vaktsineeritud)
  • HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastast vaktsineerimist enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses)

 

Kingi endale kindlustunne, sest emakakaelavähk on ennetatav.

Sõeluuringute kohta on võimalik infot küsida oma perearstilt või vaadata täiendavat infot haigekassa kodulehelt: www.haigekassa.ee ja haigekassa infotelefonilt 669 6630 või 16363.

 

Kontakt:
Eesti Vähiliit: www.cancer.ee
Tel 631 1730, e-post: info@cancer.ee

kasvaja.net