Print

Taust ja tervisenõuded

Punase päevakübara kasutamine põhineb oletusel, et see taim stimuleerib immuunsüsteemi. Punast päevakübarat  on kasutatud ravina tavalise külmetuse korral ja soovitatud kasutada ka külmetuse ennetamiseks – kliinilised uuringud pole neid väiteid kinnitanud.  Punase päevakübara toimet on uuritud üksinda või kombineerituna teiste ainetega vähihaigetel (sealhulgas ka keemiaravi saavatel patsientidel) täheldamaks selle immunostimuleerivat mõju (sealhulgas leukopeeniat vähendav mõju). Käesoleva hetkeni pole kasutamisest eeltoodud toimeefekti täheldatud.

Ettevaatusabinõud

Punast päevakübarat loetakse üldjuhul ohutuks taimseks preparaadiks kui soovituslikku doosi ei ületata. Siiski võib esineda ülitundlikkusreaktsioone (allergia), ebamugavustunnet kõhus, iiveldust, kurguvalu, nahalöövet, peavalu, uimasustunnet, lihasvalu. Seda ei tohi kasutada koos teiste teadaolevalt maksa kahjustavate ravimitega, nagu anaboolsed steroidid, amiodaroon, metotreksaat ja ketokonasool. Inimestel, kes on allergilised päevalilleseemnete või härjasilma perekonda kuuluvate taimede suhtes, võib esineda allergiline reaktsioon ka punase päevakübara suhtes.

Punast päevakübarat tohib manustada ainult suu kaudu. Süstevorm võib langetada veresuhkrut ja kutsuda esile ägedaid reaktsioone, mistõttu seda tuleks vältida.  Punast päevakübarat ei soovitata autoimmuunhaigustega ega maksakahjustuse tunnustega patsientidele.

Annus

Echinacea on saadav kapslite, kontsentreeritud mahla, ekstrakti, tinktuuri ning teena.

Registreeritud maksimaalne päevane annus täiskasvanutele on 6 – 9 ml pressitud värsket mahla üks kord päevas, 1,5 – 7,5 ml tinktuuri üks kord päevas, 300 mg tahket ekstrakti kolm korda päevas või 2 – 5 g kuivatatud juuri üks kord päevas. Müügilolevates preparaatides võib keemiliste koostisosade kontsentratsioon olla erinev. Eelistatud on tinktuur (alkoholis lahustatud), kuna kõik koostisosad ei ole veeslahustuvad.

Ühtegi preparaati ei tohi kasutada rohkem kui kuus kuni kaheksa nädalat järjest.