Taust ja tervisenõuded
Koensüüm Q10 (tuntakse ka CoQ10 või ubikinoon-10) on organismis esinev ensüüm, mis toimib antioksüdandina ja osaleb raku energia tootmise protsessis. Koensüüm Q10 on rasvlahustuv vitamiinisarnane aine, mida sünteesitakse inimese organis, atsetüül-koensüüm-A abil maksas. Seda leidub ka toidus – lõhe, sardiin, loomaliha, soojaoad, spinat. Toidu kaudu saadakse nii Q10 kui muid erinevaid ubikinoone. Maksas muudetakse kõik toiduga saadud ubikinoonid Q10 vormi. Maks on Q10 põhidepoo. Kõige rohkem leidub seda südamelihases, kuna seal on energiatarve väga suur.
Koensüüm Q10 defitsiiti tavaliselt ei teki, kuid organismi vananemise ja mitmete haiguslike seisundite korral on mõningane defitsiidi teke reaalne. Näiteks väheneb vananedes maksa võime viia teisi ubikinoone inimorganismile vajalikku Q10 vormi. Vananemisel ja haiguste (südamehaigused, lihaste düstroofia, immuunsüsteemi häired jne) korral vähenevad Q10 varud organismis. B-grupi vitamiinide defitsiidi puhul alaneb maksa võime toota Q10. Teatud defitsiit võib tekkida kolesterooli sünteesi takistavate ravimite pideval ja pikaajalisel kasutamisel, mistõttu on Q10 kasutamine soovitav kolesterooli sünteesi takistavate ravimite (statiinide) pideval manustamisel.
Koensüüm Q10 on tarvitatud, soovitatud ja uuritud mitmete seisundite korral aga siiani on andmed selle toimest vastuolulised. Mõned laborikatsed ja uuringud loomadel viitavad, et Q10 võib mõjutada vähi arengut. Hetkel on inimestel teostatud uuringuid vähe ja need on liiga väikesemahulised, et teha teaduslikke järeldusi. Vaja on täiendavaid uuringuid.
Q10 on soovitatud südame kaitseks antratsükliinravi korral.
Rinna- ja eesnäärmevähi ennetuses on Q10 osutunud ebaefektiivseks.
Esialgsed uuringud on näidanud, et lokaalselt levinud melanoomiga patsientidel postoperatiivse ravis võib Q10 vähendada melanoomi taasteket, paraku on sellised andmed vähesed väite kinnitamiseks.
Ettevaatusabinõud
Teoreetiliselt võib esineda ülitundlikkust toidulisandi CoQ10 suhtes. On viidatud naha kihelusele ja sügelusele.
Kuigi CoQ10 võtmise kasutegureid puudutav uurimistöö ei ole veel lõplik, paistab, et ühend ei põhjusta raskeid kõrvaltoimeid ja seda peetakse kahjutuks. Kui kõrvalnähud üldse tekivad, siis enamasti on need leebed ja lühiajalised. Võivad esineda iiveldus, oksendamine, kõrvetised, ebameeldiv tunne kõhus, kõhulahtisus, söögiisu langus, nahasügelus, unetus, peavalu, uimasus, väsimus, valgustaluvuse vähenemine, gripilaadsed sümptoomid.
CoQ10 langetab vererõhku, mistõttu on vajalik jälgida patsiente, kes tarvitavad vererõhuravimeid.
CoQ10 võib veresuhkru taset langetada.
On viiteid trombotsüütide arvu vähenemisele, kuid pole teada, kas seda saab seostada CoQ10 toidulisandi tarvitamisega.
CoQ10 ei pruugi sobida kiiritus- või keemiaravi saavatele patsientidele, kuna ühendi antioksüdatiivsed omadused võivad häirida ravi vähivastast toimet.
Annus
Päevase annuse ohutu ülempiir korduval manustamisel on 200mg. Toksilisuse kohta sisulised andmed puuduvad.