Print

Taust ja tervisenõuded

β-karoteen, üks 600 teadaolevast karotenoidist, on A-vitamiini mitteaktiivne vorm. β-karoteen on pigment, mis annab juur- ja puuviljadele peamiselt punase, oranzi või kollase värvuse. Provitamiin A-st moodustuvad just α-, β- ja γ-karoteen olles võimelised muutuma aktiivseks A-vitamiiniks.

Sarnaselt A-vitamiiniga omab  β-karoteen antioksüdatiivset mõju ning seega võib tal olla mõningane vähivastane toime.

Ehkki on olemas uurimus, mis kinnitab, et β-karoteeni osatähtsuse suurendamine dieedis vähendab lümfoblastse leukeemiaga lastel keemiaravist tingitud kõrvalnähte. Samas on olemas ka teooriad, mis oletavad, et kõrgdoosis antioksüdandid võivad vähendada keemia- või kiiritusravi mõju.

Andmed β-karoteeni immuunsüsteemi stimuleerivast mõjust pole esialgsete uuringute põhjal veel selged.
β-karoteeni sisaldavate toidulisandite osa vähiennetuses on käsitletud kolmes kliinilises uuringus, mis ei näidanud β-karoteeni efektiivsust. β-karoteeni kaitsvat toimet kombinatsioonis nii E- kui A-vitamiiniga on uuritud kopsuvähi osas. Paraku selgus mõlema uuringu tulemusena, et β-karoteeni tarvitanud ahelsuitsetajatel kopsuvähki haigestumine hoopiski sagenes.

 

Ettevaatusabinõud

Inimestel, kellel esineb ülitundlikkust A-vitamiini või β-karoteeni suhtes, tuleks vastavaid toidulisandeid vältida. β-karoteeni sisaldavat toidulisandit ei soovitata tarvitada suitsetajatel. Ühtlasi ei soovitata suitsetajatel kasutada toidulisandeid, mis sisaldavad β-karoteeni koos A- või E-vitamiinidega.

Suitsetajatel või inimestel, kellel esineb kopsu asbestoos võib β-karoteen toidulisandina suurendada kopsu- ja  prostatavähi tekkeriski. Samas aga toidu kaudu saadav β-karoteeni eelloetletud ohtusid ei oma. Üledoseerimisel võivad esineda pöörduvad nahamuutused (naha üldine kollakas toon, mis on rohkem märgatav peopesades ja jalataldadel), peapööritus, kõhukinnisus või kõhulahtisus, veritsused, liigesvalud.

Annus

Provitamiin A karotenoidide tarvitamine ennetab A-vitamiini defitsiiti. Karotenoididevaene dieet teadaolevalt A-vitamiini defitsiiti ei põhjusta. Seetõttu ei eksisteeri ka karotenoidide, sealhulgas β-karoteeni, toidulisandi soovituslikku annust.

Toidulisandid, mis sisaldavad kuni 5mg β-karoteeni, loetakse ohutuks.

Soovitatav annus ei ole teada. Maksimaalne ohutu annus 20mg.