Print

Vähidiagnoosi saamine on väga suur šokk ning sageli jääb teis püsima just see šokitunne, mida kogete diagnoosi kuuldes. Diagnoosi, ravi ja tulevikuga seondub palju mitmesuguseid tundmusi. Sellele lisanduvad raviga kaasnevad tunded, mille korral on vaja teiste abi, näiteks väsimus, kaitsetusetunne, sõltuvus, kurbus, lein, kaotus, igatsus, stress ja kurnatus.

Teadmine, et mul on vähk, võib olla rõhuv ja painav ning tekitada ka suurt hirmu.

Dünaamika muutus

Vähidiagnoos tabab inimest nagu tsunami. Diagnoos kutsub esile komplitseeritud, keeruka, segase ja vastuolulise dünaamika ning emotsioonid. See kätkeb ka suhtlusdünaamikat teie ja meedikute vahel. Peate enda jaoks selgeks mõtlema, mida ja keda usaldada. Samuti moodustub teatav dünaamika teie ja teid ümbritsevate inimeste – teie pere, sõprade, tugitöötajate ja teiste vahel. Kas nad on päästjad, sissetungijad või pigem abilised?

Mõnikord tuleb emotsioonide, otsuste, protseduuride ja sekkumiste tulvaga toimetulekuks ennast sulgeda. Igaüks lahendab selle omal moel, kuid enamasti ikka vastavalt iseenda vaatenurgale, suhtumisele ja mõtteviisile. Kui olete alati olnud ratsionaalne, korraarmastaja ja hästi informeeritud inimene, siis suhtute ka oma haigusesse samamoodi. Teised võivad aga toetuda asjatundjatele ja oodata, et nood langetaksid otsuseid nende eest, kui nad on ka varem eelistanud asju niimoodi ajada.

Usaldus ja otsuste langetamine

Kui seisate silmitsi sellise kriisiga ega tea, millist teed mööda edasi minna või mida tulevik toob, omandab väga suure tähtsuse otsus, keda usaldada. Usaldus sellepärast, et see hõlmab suurt hulka inimesi ja protseduure ning sekkumisi, nõuandeid, ravimeetodeid ja teiste tuge. Kõige kaalukam tegur on usk ja kindlustunne selle suhtes, mis on tõene just teie jaoks, vastavalt teie vajadustele, soovidele ja ravimeetoditele. Võimalik, et peate lähedastega läbirääkimisi pidama, keerulisi otsuseid langetama, tegema muudatusi või ümberkorraldusi tööl, kodus, elustiilis või mõnes muus valdkonnas.

Pidage meeles, et see on teie keha, teie elu, teie valik.

Teadvelolek võib aidata teil vajalikke vastuseid leida. Kui lubate sisehäälel oma peas kohal olla, laskmata sel teie otsustesse sekkuda, lubate tekkida sisemisel vaikusel, ning just sellised vaikusehetked ongi hea pinnas, kus teie otsused saavad juurduda ja kasvada.

Mis puutub usaldusse, siis võib teil olla liiga suur hirm, et üks variant välja valida, kuid oluline on lubada endal võtta, mis parasjagu antakse, ja vaadata, mis sellest võiks tulla, hoolimata teis olevast ebakindlusest, kriitilisusest või hirmust. Kui pühendute millelegi jäägitult, muutub see lihtsamaks ja pakub suuremat rahulolutunnet, sest kahtlused ja kriitika röövivad teilt nii tahtejõudu kui ka energiat. Avage süda ümberringi toimuvale ja seiske vastu kiusatusele end välja lülitada, endasse tõmbuda või peitu pugeda.

Äripäeva kirjastuselt ilmus raamat “Toimetulek vähidiagnoosiga”, autoriks Cheryl Rezek. 

Avaldame kokkuleppel Äripäeva kirjastusega raamatust katkendeid. 

“Toimetulek vähidiagnoosiga” pakub teadmisi ja tuge nii vähidiagnoosi saanud inimestele kui nende lähedastele. Rezek kombineerib teadveloleku ning psühhoteraapia parimaid tarkusi, et aidata leida sisemine tasakaal ning toimimine ka rasketes olukordades. Raamat sisaldab rohkelt harjutusi ja õpetusi, kuidas hoida ja taastada vaimutugevust ja füüsilist aktiivsust. 

Vaata lähemalt: https://pood.aripaev.ee/toimetulek-vahidiagnoosiga