Print

Punane ning töödeldud liha tarbimine suurendab pärasoolevähki (ja ka tervikuna soolevähki) haigestumust 20-30%. Samuti näitavad epidemioloogilised uuringud, et sagedasemat munade tarbimist (üle 5 muna nädalas) võib seostada kõrgenenud haigestumusriskiga.
Kehamassiindeks (KMI) 30 ning ülekaalulisus näitavad samuti seost soolevähi haigestumusega.

Lisaks on riskifaktoriks II tüübi diabeet, mida seostatakse ülekaalulisusega, aga suitsetamine, alkoholi tarbimine, puu- ning juurviljavaene dieet ja vitamiinivaegus ning sooles asetsevad polüübid.

Haigustumusriski võivad aitata vähendada näiteks mõõdukas füüsiline koormus, tasakaalustatud toitumine; C-,D-,E- vitamiinid ja tsingi ja b-karoteeni vitamiinilisandid, ning väikeses koguses aspiriini kasutamine.

Pärilikest sündroomidest, mis suurendavad soolevähki haigestumist võib välja tuua haavandilise koliidi, Crohn´i tõve, Lynchi sündroomi, perekondliku adenomatoosse polüpoosi e.FAP,Peutz-Jeghersi sündroomi ning juveniilse polüpoosi sündroomi (JPS).

Lynchi sündroom on kõige sagedasem pärilik pärasoolevähi sündroom ning moodustab umbes 3% kõigist pärasoolevähkidest. Keskmine haigestumise vanus on 42-aastat ning haigestumise risk eluaja jooksul umbes 80%. Patsiendid, kellel on lähiperekonnas Lynchi sündroom diagnoositud, peaksid alustama sõeluuringutega 20-25 aasta vanuselt.

 

Viited:

Cervantes A, Marcia Hall, Karamouzis M V., Tabernero J. Gastrointestinal Tract Tumours, Essentials for Clinicians, ESMO press. n.d.

NIEDERHUBER JE, ARMITAGE JO, KASTAN MB, DOROSHOW JH, TEPPER JE. Abeloff’s Clinical Oncology, 6th Edition. 2020.