Wilmsi tuumor ehk nefroblastoom, on haruldane neeruvähi vorm, mis esineb väikestel lastel. Igal aastal diagnoositakse enamasti 2- kuni 5-aastasel lapsel umbes 1 haigusjuht. Varase diagnoosi ja ravi korral on kuni 95% Wilmsi tuumori juhtudest ravitavad.
Wilmsi tuumor saab alguse emaüsas. Embrüonaalsete rakkude küpsedes moodustuvad neerudes erinevad koestruktuurid. Osad nendest rakkudest on sünni hetkel veel küpsemata ja jätkavad arenemist esimese kolme või nelja eluaasta jooksul. Wilmsi tuumori korral aga jäävad rakud ebaküpseks ja hakkavad kiiresti paljunema, moodustades rakkude kogumi, mis võib kasvada üsna suureks, enne kui ilmnevad sümptomid.
Wilmsi tuumori sümptomid
Kõige sagedasem ja märgatavam Wilmsi tuumori sümptom on kõva mügarik või kogum kõhu piirkonnas, mida võib läbi naha tunda.
Harvem esinevad sümptomid on:
- veri uriinis
- kõrge vererõhk
- kõhuvalu
- korduv palavik
Wilmsi tuumori diagnoosimine
Paljudel juhtudel avastavad tuumori patsiendi vanemad, kui see kasvab nii suureks, et seda on näha ja tunda. Arsti kahtluste kinnitamiseks kasutatakse kuvamismeetodeid nagu ultraheli, kompuutertomograafia (KT) ja magnetresonantstomograafia (MRT) uuringud. Teisi teste võidakse kasutada tuumori leviku kindlakstegemiseks. Varases staadiumis, kui kasvaja on väike, diagnoositakse kasvajaid harva.
Wilmsi tuumori ravi
Wilmsi tuumori raviks kasutatakse tavaliselt kirurgilist ravi koos keemiaraviga. Tuumor esineb tavaliselt ainult ühes neerus. Kirurgilise protseduuri käigus, mida nimetatakse nefrektoomiaks, eemaldatakse koos vähiga neer koos neerupealiste ja väikese osa ümbritseva koega. Kui tuumor on suur või see on levinud teistesse organitesse ja kudedesse, kasutatakse enne opereerimist keemiaravi, et vähendada tuumori mõõtmeid. Osadel kaugelearenenud juhtudel kasutatakse koos keemiaraviga ka kiiritusravi.
Allikas: Vähikeskus MD Anderson