kasvaja.net

Eesnäärmevähi avastamine ja diagnoosimine

Tänapäeval on eesnäärmevähi varajane diagnostika võimlik tänu ühele lihtsale vereproovile nimega eesnäärme spetsiifiline antigeen ehk  PSA (Prostate Specific Antigeen). Antud näitaja avastati eelmise sajandi seitsmekümnendate lõpus ning kliinilisse praktikasse juurutatud üheksakümnendates. Nüüdseks on antud analüüs kättesaadav kõigile perearstidele ning seda määratakse kindlas vanuses meestele. Siin kohapeal ei tohi unustada, et antud analüüsi tõus ei näita eesnäärmevähki, vaid eesnäärme haigust ning PSA võib tõusta nii põletiku kui ka healoomulise suurenemise korras.

Eesnäärmevähi avastamine ja diagnoosimine

Juhul kui PSA näitaja on tõusnud, siis vastavalt selle väärtusele otsustatakse, kas jälgida, võtta proovitükid või läbi viia lisauuringuid nagu MRT (magnettresonantstomograafia).

Eesnäärmevähi avastamine

Lõpliku diagnoosi püstitamiseks on siiski vaja võta proovitükk. Kui proovitükk on vähi suhtes positiivne, siis vastavalt vähi agressiivsusele, PSA väärtusele ja kliinilise staadiumile jagatakse patsiendid erinevatesse riskigruppidesse: madal, keskmine ja kõrge risk.

Kliiniline staadium määrab haiguse levikut:

Vastavalt riskigruppi kuuluvusele otsustatakse lisauuringute ja ravi üle.