kasvaja.net

Vähiravi mõju toitumisele

Kirurgilise ravi mõju toitumisele

Operatsioon suurendab organismi toitainete ja energiavajadust. Haavade paranemiseks, infektsioonidega võitlemiseks ning operatsioonist taastumiseks vajab organism lisaenergiat ja toitaineid. Kui patsient on enne operatsiooni alatoitunud, võivad operatsioonist taastumise ajal tekkida mitmesugused tüsistused, aeglustuda paranemine ning lisanduda infektsioonid. Teatud vähivormidega patsientidel (sagedamini pea- ja kaelapiirkonna vähk, mao- ja soolevähk) võib alatoitumus esineda juba vähi diagnoosimise ajal. Seetõttu peaks toitumisravi algama enne operatsiooni.

Toitumisega seotud kõrvaltoimed võivad tekkida operatsiooni tagajärjel. Enam kui pooltele vähihaigetele tehakse operatsioon. See võib hõlmata kogu elundi või selle osa eemaldamist, mis võib omakorda mõjutada söömist ja toidu seedimist. Teatud operatsioonidega seotud toitumisprobleemid on järgmised:

Toitumisravi võib neid probleeme vähendada ning aidata vähihaigetel saada vajalikke toitaineid.

 

Toitumisravi võib vähendada kirurgilise ravi toitumisega seotud kõrvaltoimeid. Toitumisravis võidakse kasutada järgmisi võimalusi:

 

Operatsioon võib põhjustada väsimust, valu ja söögiisu kaotust. Pärast operatsiooni on patsientidel sageli valu ja väsimus ning söögiisu on kadunud. Lühikest aega ei pruugi mõni patsient olla nende sümptomite tõttu võimeline sööma tavalist toitu. Abiks võivad olla järgmised nõuanded

Keemiaravi mõju toitumisele

Keemiaravi võib mõjutada kogu organismi. Keemiaravi on vähivastane ravi, mis peatab vähirakkude kasvu nende surmamise või jagunemise takistamise teel. Kuna keemiaravi on mõeldud kiiresti jagunevate rakkude vastu, võib vähiravi mõjutada ka terveid rakke, mis kasvavad ja jagunevad tavaliselt kiiresti. Säärased rakud on eelkõige vere- ja seedetrakti rakud, ent ka karvanääpsude rakud.

Kunagi ei tohi unustada ravimeid, mida on otseselt vaja keemiaravi kõrvaltoimete vähendamiseks. Toitumisravi üksi ei suuda olla iialgi piisavalt tõhus.

Keemiaravi ajal võivad tekkida kõrvaltoimed, mis takistavad söömist ja seedimist. Sageli esinevad järgmised kõrvaltoimed:

 

Toitumisravi võib vähendada keemiaravi kõrvaltoimeid. Keemiaravi kõrvaltoimed võivad raskendada toitainete omastamist, mida on vaja ravist taastumiseks, kaalu vähenemise vältimiseks ja üldise tervisliku seisundi säilitamiseks. Toitumisravis võidakse kasutada järgmisi võimalusi

Kiiritusravi mõju toitumisele

Kiiritusravi võib avaldada mõju tervetele rakkude ravitavas piirkonnas. Kiiritusravi on vähivastane ravi ioniseeriva kiirgusega. Välises kiiritusravis kasutatakse väljaspool keha asuvat aparaati, millest juhitakse kiired vähile. Sisemises kiiritusravis rakendatakse radioaktiivset ainet nõeltes või kateetrites, mis pannakse otse kasvaja sisse või selle vahetusse lähedusse.

Kiiritusravi võib mõjutada vähi läheduses asuvaid terveid rakke. Seetõttu võivad tekkida kõrvaltoimed, mis sõltuvad enamasti kiiritusdoosist ja ravitavast kehapiirkonnast.

Kiiritusravi ajal võivad seedetrakti mis tahes piirkonnas tekkida toitumisega seotud kõrvaltoimed, näiteks

Toitumisravi võib vähendada kiiritusravi kõrvaltoimeid, aidates patsiendil tarbida piisaval hulgal vajalikke toitaineid, mis omakorda parandavad ravi taluvust, vähendavad võimalikku kaalu kahanemist ja aitavad säilitada hea enesetunde. Toitumisravis võidakse kasutada järgmisi võimalusi

Immuunravi mõju toitumisele

Bioloogilise ehk immuunravi ajal võivad tekkida toitumisega seotud kõrvaltoimed, näiteks

Toitumisravi võib vähendada immuunravi kõrvaltoimeid. Kui immuunravi kõrvaltoimeid ei ravita, võib väheneda kaal ning tekkida alatoitumus. Need seisundid võivad ravist taastumise ajal põhjustada tüsistusi (nt infektsiooni teket). Toitumisravi võib aidata patsiendil tarbida piisaval hulgal vajalikke toitaineid, mis omakorda parandavad ravi taluvust, vähendavad võimalikku kaalu kahanemist ja aitavad säilitada hea enesetunde.

Luuüdi ja tüvirakkude siirdamise mõju toitumisele

Luuüdi ja tüvirakkude siirdamise patsientidel on erilised toitumisvajadused. Siirdamisega asendatakse keemia- või kiiritusravi hävitatud vereloomerakud. Doonori või patsiendi luuüdist eemaldatakse tüvirakud (ebaküpsed vererakud), mis külmutatakse säilitamiseks. Pärast keemia- ja kiiritusravi lõppemist säilitatud rakud sulatatakse ning viiakse infusiooni teel tagasi patsiendi organismi. Lühikese aja jooksul need tüvirakud arenevad ja taastavad organismi vererakud.

 

Keemiaravi, kiiritusravi ja siirdamise vältel kasutatavad ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimeid, mis takistavad söömist ja toidu seedimist tavapärasel viisil. Need kõrvaltoimed on

 

Siirdamise ajal on patsientidel väga suur infektsiooni tekke oht. Suurtes annustes keemia- ja kiiritusravi vähendavad vere valgeliblede arvu. Need on rakud, mis võitlevad infektsioonide vastu. Vähihaiged peavad olema eriti ettevaatlikud, et vältida infektsioone ja toidunakkusi. Patsiente tuleb hoiatada toitude eest, mis võivad sisaldada infektsioonitekitajaid.

Toitumisraviga saab vähendada toitumise kõrvaltoimeid luuüdi ja tüvirakkude siirdamisel. Patsiendid, kellele midagi siiradatakse, vajavad piisavalt erinevaid toitaineid, et taluda ravi ja sellest taastuda, vältida kaalu vähenemist, võidelda infektsioonidega ning säilitada üldine hea enesetunne. Toitumisravis võib kasutada järgmisi võimalusi