kasvaja.net

Tänulikkus

Võib tunduda kummaline haiguse ja kannatuste või isegi surma kontekstis tänulikkusele mõelda. Loomulikult ei tähenda see, et peaksite tänulik olema oma olukorra eest, vaid pigem perspektiivi säilimise eest, et teil on ikkagi võimalus ära tunda kõik hea, mis teie elus on. Tänulikkusetunne võib täiskasvanutel ja noortel parandada otsustus- ja tähelepanuvõimet, innustada neid ja anda energiat. Kroonilise valuga inimestele võib see anda parema une ja vähendada depressiooni ning mida parem on uni, seda vähem on ärevust. Tänulikkuse praktiseerimine on tugevalt seotud suurema heaolutundega. Kui olete väärikalt teadlik ning tunnustate kõike, mis teie elus on, on see võimas vasturelv stressile.

Kellegi elu pole täiuslik ning paljude lugejate elus on tõenäoliselt olnud sündmusi, mis on neid hingepõhjani vapustanud. Oleks väga haruldane, kui te ei leiaks mitte midagi, mille eest tänulik olla, isegi ravimatu haigusega silmitsi seistes. Tänulikkus seisneb elu väärtuse leidmises ja kõige hea austamises, olgu see nii pisike kui tahes – naeratus, soe voodi, tore sõber. Tänulikkus aitab teil kohaneda elu kõigi nüanssidega ja olla tänulik nende eest, kes pakuvad teile lohutust, rahulolu või saavad teist suurepäraselt aru.

Kui vaatate oma elu sellise pilguga, mis näeb elu tervikuna, kus leidub nii rõõmu kui ka kannatusi, ja tunnete tänulikkust pisimategi positiivsete, meeldivate ja hoolivate aspektide üle, aitab see teil perspektiivi säilitada. Kui võhivõõras inimene naeratab teile, kui naerate koos sõpradega, kui hoiate kallimal käest kinni. Oma elu ja selle olukordade mööduvuse aktsepteerimine ning teadmine, et kõige olulisem on see, mis on teil praegu olemas, võimaldab tunda tänutunnet. Igal õhtul enne magamaminekut leidke möödunud päevast vähemalt kaks asja, mille eest olete tänulik. Need helged hetked võivad aidata päev päeva järel edasi liikuda.

Sõltuvuste psühholoogias öeldakse tihti „elage päev korraga“. Rasketel aegadel taandage see väiksemateks ühikuteks ja võtke „tund korraga“ või „minut korraga“. Öelge endale: „keskendun heale, lasen endal naerda, keskendun kogu tähelepanuga inimesele, kes on praegu minu juures, olen õnnelik, luban endale rahu, minu sees on vaikus” (või mida iganes teil parasjagu vaja on).

Äripäeva kirjastuselt ilmus raamat “Toimetulek vähidiagnoosiga”, autoriks Cheryl Rezek. 

Avaldame kokkuleppel Äripäeva kirjastusega raamatust katkendeid. 

“Toimetulek vähidiagnoosiga” pakub teadmisi ja tuge nii vähidiagnoosi saanud inimestele kui nende lähedastele. Rezek kombineerib teadveloleku ning psühhoteraapia parimaid tarkusi, et aidata leida sisemine tasakaal ning toimimine ka rasketes olukordades. Raamat sisaldab rohkelt harjutusi ja õpetusi, kuidas hoida ja taastada vaimutugevust ja füüsilist aktiivsust. 

Vaata lähemalt: https://pood.aripaev.ee/toimetulek-vahidiagnoosiga