kasvaja.net

Rinnavähi järelkontroll

Teksti koostamist on konsulteerinud dr Riina Kütner
viimati muudetud 1.02.2017

Nüüd, mil vähi aktiivravi on lõppenud, olete valmis igapäevaellu naasma. Kuid paljud vähi üleelanud leiavad, et pärast vähi põdemist ootab neid ees „uus“ igapäevaelu. Vähist ja selle ravist tingitud kehalised ja emotsionaalsed muutused võivad püsida aastaid.

Vähiravi lõpu lähenedes on tähtis arutada oma raviarstiga  võimaliku haiguse kordumise ja pikaajaliste kõrvaltoimete tekke riski.  Hea tervise säilimiseks  ja vähi taastekke e. retsidiivi varajaseks avastamiseks, pärast rinnavähi aktiivravi lõppu, on soovitav koos oma onkoloogiga koostada ravijärgse jälgimise plaan (järelkontrolli plaan).

Järelkontrolli plaan sisaldab regulaarset arstlikku läbivaatust, asjakohast vähiskriiningut ja tervislikke eluviise, näiteks liikumist ja õiget toitumist või muid meditsiinilisi uuringuid, et jälgida teie taastumist eelseisvate kuude ja aastate jooksul.

Patsient loetakse terveks, kui vähihaigus pole taastekkinud 5 aasta jooksul pärast esmast diagnoosimist.

Rinnavähi taastekke (retsidiivi) sümptomid

Paljud vähi üleelanud on mures ja kardavad, et vähk võib pärast ravi lõppu tagasi tulla. Enamasti vähk ei kordu, kuid on siiski tähtis rääkida oma arstiga vähi taastekke võimalusest.

Võtke kindlasti ühendust oma arstiga, kui märkate mõnda järgmistest sümptomitest:

Rinnavähi ravijärgne jälgimine

Pärast rinnavähi aktiivravi lõppu on soovituslik jätkata onkoloogi külastamist 5 aasta jooksul ja seejärel võib üle minna perearsti jälgimisele.  Jälgimine rinnavähi taastekke suhtes põhineb teie vanusel, spetsiifilisel diagnoosil ja saadud ravil.

Teie ravijärgse kontrolli plaan koosneb

Üldised tervise ja vähiskriiningu soovitused

Hea tervise tagamiseks julgustame rinnavähist taastuvaid naisi järgima väljakujunenud juhiseid:  tervisliku kehakaalu saavutamine ja säilitamine, liikumine, mitte suitsetamine, tasakaalustatud toitumine ja vähiskriiningu (sõeluuringu) soovituste järgimine.

Üldised soovitused rinnavähist taastuvatele naistele

Arstile esitatavad küsimused

Et rinnavähi ravijärgse kontrolli plaani kohta rohkem teada saada, kaaluge järgmiste küsimuste esitamist oma arstile: