Astrotsütoomid on lastel kõige levinumad ajukasvajad. Võivad tekkida kõigis pea- või seljaaju osades:

  • Väikeaju astrotsütoomid tekivad aju tagumises allosas ja moodustavad 15–25% kõikidest ajukasvajatest.
  • Madala pahaloomulisuse astmega astrotsütoome saab tavaliselt ilma lisaravita kirurgiliselt eemaldada.
  • Anaplastilised astrotsütoomid (III pahaloomulisuse aste) koosnevad ebanormaalse kujuga kiiresti kasvavatest rakkudest.

Multiformne glioblastoom on väga agressiivne IV pahaloomulisuse astmega kasvaja.

Ependümoomid moodustavad 9% kõigist ajukasvajatest ja tekivad aju vooderdavatest rakkudest nii pea- kui seljaajus. On tavaliselt healoomulised ja kasvavad aeglaselt.

Primitiivsed neuroektodermaalsed kasvajad on väga pahaloomulised ja agressiivsed kasvajad, esinevad kõige sagedamini aju otsmiku-, oimu- ja kiirusagaras.

Soonpõimiku kasvajad on haruldased kasvajad, mis tekivad seljaajuvedelikku tootvates näärmetes.

Atüüpilised teratoid-rabdoidkasvajad on väga agressiivsed kasvajad, mis esinevad enamasti väikelastel.

Lapseea medulloblastoom on harva esinev, kuid lastel suhteliselt sagedane ajukasvaja, moodustades 25% kõigist laste ajuvähi juhtudest. Medulloblastoomi diagnoositakse tavaliselt enne 10. eluaastat, esineb väikeajus s.o. aju osas, millel on oluline roll lihaste liikumise koordineerimisel. Kasvajad arenevad kiiresti ja võivad tungida ajust väljapoole. Kui kasvajarakud satuvad seljaajuvedelikku, võib medulloblastoom levida kesknärvisüsteemi teistesse osadesse. Harvadel juhtudel võib kasvaja levida pea- ja seljaajust väljapoole. Medulloblastoom esineb mõlemast soost lastel, aga on veidi rohkem levinud poiste seas.
Arvatakse, et medulloblastoom tekib looterakkudest, mis jäävad pärast sündi väikeajusse