kasvaja.net

Iivelduse ennetamine ja ravi

Mida saaksite ise ära teha iivelduse ja oksendamise vähendamiseks?

Iivelduse ja oksendamise leevendamiseks on mitmeid võimalusi. Kasu on kas või elustiili, näiteks toiduvaliku mõningasest muutmiset. Tasub hankida ka teadmisi selle kohta, mis iiveldust ja oksendamist põhjustab, ning teha koostöödarsti, apteekri ja meditsiiniõega.

Lisaks arsti määratud iiveldus- ja oksendamisvastasele ravile, saate ka ise palju ära teha iivelduse ja oksendamise ennetamiseks ja ka vähendamiseks.

Näiteks

Toiduvaliku ja söömisharjumuste muutmine

Liit leiate mõningaid praktilisi näpunäiteid, kuidas muuta oma toiduvalikut ja söömisharjumusi: Toitumine vähiravi ajal

Leidke võimalusi vähist või selle ravist põhjustatud ärevuse vähendamiseks

Lõdvestuge

Hingake sügavalt sisse ja välja

Püüdke olla positiivselt meelestatud

Tehke endale olemine võimalikult mugavaks

Valige endale õige asend

Suuhooldus

Meelelahutus

Hankige teadmisi

Teadmiste hankimine oma haiguse ja ravivõimaluste kohta lihtsustab teie vestlust arsti, raviõe või apteekriga kõige tõhusama iiveldus- ja oksendamisvastase ravi teemal.

Uurige välja

Lugege lisaks “Toitumisest vähiravi ajal”

 

Iivelduse ja oksendamise ennetamine ja ravi

Üldiselt ollakse arvamusel, et iiveldus ja oksendamine on vähiga või selle raviga paratamatult kaasnevad kõrvalnähud. Tegelikult see nii ei ole.

On olemas ravimid, mida on lihtne manustada ja millel on ööpäevaringne iiveldust ja oksendamist vältiv toime. See aitab olemist palju paremaks muuta. Mõnda neist ravimeist võib võtta ka südame-, maksa- või neeruprobleemide korral. Seepärast tuleb arsti kindlasti teavitada oma muudest haigustest.

Oksendamisvastased ravimid ehk antiemeetikumid

Antiemeetikumid on ravimid, mida kasutatakse iivelduse ja oksendamise raviks vähemalt 24 tunni jooksul pärast vähiravimi saamist. Need ravimid aitavad ka iiveldust ennetada, kui kasutada neid vahetult enne vähiravimi manustamist.

Kuidas oksendamisvastased ravimid toimivad?

Oksendamisvastased ravimid peatavad kehas teatud keemiliste ainete toime, mis aktiveerivad aju oksekeskust.

Nagu enamik ravimeid, on ka oksendamisvastased ravimid omavahel mõnevõrra erinevad ning võivad mõnele inimesele mõjuda paremini kui teistele. Tuleb arvestada, et:

Iiveldus- ja oksendamisvastaste ravimite toime

Nagu enamik ravimeidl, on ka iiveldus- ja oksendamisvastased ravimid nii hea kui kui ka halva toimega. Väga tähtis on teavitada arsti, meditsiiniõde ja apteekrit kõikidest ravimi toimetest, mida kogete. Samuti tuleb arstile, haiglaõele ja apteekrile alati teada anda, milliseid teisi ravimeid te kasutate.

Iiveldus- ja oksendamisvastase ravimi manustamine

Oksendamisvastaseid ravimeid saab manustada suu kaudu või süstimise teel. Üldjuhul kasutatakse haiglas süstitavat antiemeetilist ravimit, aga koduseks kasutamiseks kirjutatakse välja tabletid.

Mõne vähihaige puhul võib osutuda vajalikuks iiveldusvastane kombinatsioonravi ehk kahe või enama oksendamisvastase ravimi kombineerimine. Seda otsustab raviarst.

Küsimused teie ravimi kohta

Esitage oma arstile küsimusi iiveldus- ja oksendamisvastaste ravimite kohta:

Teavitage oma arsti, haiglaõde ja apteekrit alati kõikidest kasutatavatest ravimitest, sealhulgas käsimüügiravimitest ja toidulisanditest.

Lugege ka ravimikarbis olevat infolehte, kust leiate kasulikku infot teile määratud ravimi kohta.