kasvaja.net

Hammaste tervishoid vähiravi ajal

Vähiravimid võivad mõjutada kogu organismi, sealhulgas hambaid ja igemeid. Vähiravi kõrvaltoimeteks võivad olla suu limaskesta põletikud (mukosiit), infektsioonid, maitsemuutused, suukuivus, valu, hammaste lagunemine, igemehaigused ja haavandid suus. Seetõttu on õiged tervishoiuvõtted vähihaigetele eriti olulised. Samuti on oluline hea kommunikatsioon. Sinu hambaarst peaks teadma, et saad vähivastast ravi ning vähiravi teostav arst peaks olema kursis sinu hammaste probleemidega.

Vähihaigena peaksid sa:

Hammaste regulaarsed hügieeniprotseduurid vähihaigel ei erine oluliselt tavapärastest, kuid on vähihaigel iseäranis suure tähtsusega.

Vähihaige igapäevane hammaste hügieen:

Kontrolli peegli abil iga päev oma hambaid ja igemeid, pöörates erilist tähelepanu sellistele muutustele nagu igemete veritsemine ja haavandid. Kui märkad probleemi või muutust või tunned valu suus, hammastes, lõualuudes, teata sellest kohe oma arstile.

Lõualuu osteonekroos

Lõualuu osteonekroos on harvaesinev haigus, mis tähendab lokaalset luukoe hävimist lõualuus. Sagedasemateks, kuid mitte ainsateks, haigustunnusteks võivad olla:

Kui tekivad nimetatud muutused, siis räägi sellest kohe nii onkoloogile kui hambaarstile. Järgi onkoloogi poolt antud soovitusi vähiravi jätkamise osas.

Lõualuu osteonekroosi diagnoosimiseks võib arst kasutada röntgenuuringut ja võtta igemetelt külvid mikroobide tuvastamiseks. Osteonekroosi raviks kasutatakse antibiootikume ja suuloputusi. Võimalik, et tuleb teha väiksemaid hambaravi protseduure nagu kahjustatud koe eemaldamine või teravate luuservade tasandamine. Kirurgilisi protseduure s.h hamba väljatõmbamine, reeglina välditakse, kuna need võivad olukorda veelgi halvendada.

Lõualuu osteonekroosi tekkepõhjused ja esinemissagedus ei ole praegu veel täpselt teada. Selle haiguse teket on täheldatud mõnedel vähihaigetel, kes saavad ravi bifosfonaatidega. Siiski ei ole teada kas ja missugust osa nimetatud ravimid mängivad selle haiguse tekkes. Võimalik, et osteonekroosi tekke riski tõstavad:

Kui vähiravi on alanud ja sa tunned valu hammastes, igemetes, lõualuudes või mingeid muid hambaprobleeme, siis räägi sellest kohe oma arstile.

Hammaste tervishoid on oluliseks elemendiks sinu vähiravis. Võimalikult vähiravi alguses tuleks ravitöösse kaasata ka sinu hambaarst või eriväljaõppe saanud hambaarst.

Räägi kindlasti oma hambaarstile, kui saad vähivastast ravi.

Varusta hambaarst ja onkoloog vastastikku nime ja telefoninumbriga.