Meeste seksuaalsuses on suguelunditel, erektsioonil ja võimel partnerit rahuldada väga suur tähtsus. See on nn. mehelikkuse mõõt, mille kaotus asetab kaalukausile kogu mehelikkuse kui niisuguse. Eemalduslõikused mehe suguelunditel ning nendega liituvatel kehaaladel põhjustavad hingelisi kriise ja muudavad patsiendi kogu minapilti. Olukord võib põhjustada vägagi sügava masendusseisundi. Patsiendil võib tekkida hirm, et tema olemasolevad inimsuhted ei pea vastu, kui ta ei ole enam võimeline seksuaalvahekorraks ning et samal põhjusel ei saa enam kunagi luua uusi seksuaalsuhteid.

Paljude lõikuste puhul säilib siiski mehe erektsioonivõime ning sama kehtib ka seemnepurske kohta. Siin võib tekkida ajutise iseloomuga perioodilisi häireid, kuid füsioloogilises mõttes endine vorm taastub teatud aja möödudes. Pigem saab siin probleemiks mehe hirm ja mure küsimuse ees, kas tema seksuaalne võimekus taastub või mitte. Ebakindlus võib pikendada taastumisaega ja siis muutub impotentsi põhjus juba hingeliseks. Psüühilistel teguritel on erektsiooni õnnestumisel väga suur osa. Kriis ja lõikus võivad põhjustada ka hingelistest põhjustest tuleneva impotentsi. Sel puhul on vahekorra ebaõnnetumise kartus olukorra halvenemiseks üks lisategur. Seksuaalset suhtlemist ei peaks sellistel puhkudel vältima, vaid olukorrast oleks vaja partneriga avameelselt kõnelda, vajadusel tuleks pidada nõu ka raviarstiga. Teadvustada tuleks ka, et suitsetamine ning ohtralt alkoholi kasutamine on erektsiooniprobleeme süvendavateks faktoriteks.

Raske on kohaneda ja tulla toime olukorras, kus patsiendil kujuneb välja püsiv impotentsus. Kohanemine võtab aega ja nõuab suurt jõuvaru. Oma jõududest sageli ei piisagi. Samuti ei tarvitse perekonna- või sõpraderingis leiduda sobivat vestluskaaslast, kellega olukorda arutada ja muresid jagada. Jutuajamine raviarstiga on hea vahend. Vajadusel saab raviarst saata oma patsiendi uroloogi vastuvõtule, et ravida impotentsust või ka teiste, näiteks vaimse ja psüühilise tervise probleemidega tegelevate spetsialistide juurde.

Impotentsi raviks võidakse kasutada peenisesse süstitavat ravimit, millega pürgitakse peenise vereringe suurendamisele ning selle abil erektsiooni soodustamisele. Peenisesse võib kirurgilisel teel asetada ka proteesi, mille abil saavutatakse peenise jäigastumine. Iga patsiendi olukord ja tema impotentsuse põhjused tuleb hoolikalt läbi kaaluda ja hinnata, et püüda kohaldada just konkreetsele patsiendile parimini sobivat ravi ja teraapiat. Sellegipoolest on tõsiasi, et mitte kõiki patsiente ei ole lõppkokkuvõttes võimalik aidata.

Eesnäärmevähk on levinud, tavaliselt vanade meeste haigus. Üks ravimeetoditest on eesnäärme eemaldamine. Operatsioon põhjustab erektsiooniprobleeme umbes pooltele patsientidest.

Munandivähk on eriti just noortel meestel esinev haigus. Raviks võidakse kohaldada munandi eemaldamist. Allesjäänud munand toodab sel juhul endiselt testosterooni ehk meessuguhormooni. Üldiselt erektsioonivõime sel juhul säilib. Juhul, kui kasvaja on levinud lähedalasuvatesse lümfisõlmedesse, võib nende eemaldamine põhjustada närvikahjustusi, mis võivad olla erektsioonihäirete põhjustajateks, vahel kujuneb välja ka impotentsus. Ka viimatinimetatud lõikuste käigus püütakse siiski lõikustehniliselt teha maksimaalne, et säilitada patsiendi erektsioonivõimet. Eemaldatud munandit on võimalik asendada proteesiga.

Soovi korral võib patsient enne operatsiooni loovutada spermapangas säilitamiseks oma spermat hilisema kasutamise tarbeks. Siiski tuleks arvestada, et munandivähi diagnoosiga patsiendi sperma on üsna nõrga kvaliteediga ning on võimalik, et see ei säili vajaliku tähtajani. Asja üle võiks pidada nõu raviplaani koostamise ajal ja saada informatsiooni oma raviarstilt.