Operatsioon suurendab organismi toitainete ja energiavajadust. Haavade paranemiseks, infektsioonidega võitlemiseks ning operatsioonist taastumiseks vajab organism lisaenergiat ja toitaineid. Kui patsient on enne operatsiooni alatoitunud, võivad operatsioonist taastumise ajal tekkida mitmesugused tüsistused, aeglustuda paranemine ning lisanduda infektsioonid. Teatud vähivormidega patsientidel (sagedamini pea- jakaelapiirkonna vähk, mao- ja soolevähk) võib alatoitumus esineda juba vähi diagnoosimise ajal. Seetõttu peaks toitumisravi algama enne operatsiooni.

Toitumisega seotud kõrvaltoimed võivad tekkida operatsiooni tagajärjel. Enam kui pooltele vähihaigetele tehakse operatsioon. See võib hõlmata kogu elundi või selle osa eemaldamist, mis võib omakorda mõjutada söömist ja toidu seedimist. Teatud operatsioonidega seotud toitumisprobleemid on järgmised:

  • pea- ja kaelapiirkonna operatsioon võib põhjustada mälumis- ja neelamisprobleeme. Söögiisu võib mõjutada vaimne stress, mida võivad põhjustada näiteks füüsilised moonutused pea- ja kaelapiirkonnas pärast operatsiooni.
  • seedetrakti elundite vähi operatsioon võib häirida seedesüsteemi talitlust ning aeglustada toidu seedimist. Kui eemaldatud on osa maost, võib täiskõhu tunne tekkida enne, kui on söödud piisavalt toitu. Maooperatsioon võib põhjustada ka nn dumping-sündroomi (mao kiire tühjenemine soolde enne toidu seedimist). Teatud seedetrakti elundid toodavad seedimiseks vajalikke hormoone ja keemilisi aineid. Kui operatsioon on seotud nende elunditega, ei pruugi toiduga saadud valgud, rasvad, vitamiinid ja mineraalid organismis normaalselt imenduda. Häiruda võib suhkru-, soola- ja vedelikutasakaal organismis.

Toitumisravi võib neid probleeme vähendada ning aidata vähihaigetel saada vajalikke toitaineid.

 

Toitumisravi võib vähendada kirurgilise ravi toitumisega seotud kõrvaltoimeid. Toitumisravis võidakse kasutada järgmisi võimalusi:

  • toitainetega rikastatud joogid
  • enteraalne toitmine (vedela toidu viimine sondi kaudu makku või soolde)
  • parenteraalne toitmine (toitelahuste viimine veenikateetri kaudu vereringesse)
  • söögiisu suurendavad ravimid

 

Operatsioon võib põhjustada väsimust, valu ja söögiisu kaotust. Pärast operatsiooni on patsientidel sageli valu ja väsimus ning söögiisu on kadunud. Lühikest aega ei pruugi mõni patsient olla nende sümptomite tõttu võimeline sööma tavalist toitu. Abiks võivad olla järgmised nõuanded

  • hoiduge karboniseeritud jookidest (nt karastusjoogid) ja kõhugaase tekitavatest toitudest (nt oad, herned, pirnid, spargelkapsas, kapsas, rooskapsas, roheline pipar, rõigas, küüslauk, sibul ja kurk)
  • kui sooletegevus ei ole korrapärane, suurendage väikeste koguste kaupa kiudainete sisaldust toidus ja jooge palju vett. Head kiudainete allikad on täisterapuder (nt kaerahelbe- ja kliipuder), oad, köögiviljad, puuviljad ja täisteraleivad
  • valige valgu- ja kaloririkkad toidud, et soodustada haava paranemist. Hea valik on munad, juust, täispiim, jäätis, pähklid, maapähklivõi, liha, linnuliha ja kala. Kalorsust suurendavad toidu praadimine ning lihakastmete, majoneesi ja salatikastmete kasutamine. Saadaval on kalori- ja valgurikkad preparaadid