Neeruvähi raviks tehtavat operatsiooni nimetatakse nefrektoomiaks. Olenevalt kasvaja suurusest, asukohast ja staadiumist võidakse otsustada eemaldada terve neer (radikaalne nefrektoomia) või eemaldatakse ainult tuumorist kahjustatud osa (osaline nefrektoomia).

Radikaalne nefrektoomia tähendab kogu neeru eemaldamist. On olemas kahte tüüpi radikaalset nefrektoomiat:

  • Tavaline e. avatud lõikus – alaseljale tehakse u. 10 cm pikkune sisselõige ning selle kaudu eemaldatakse neer.
  • Laparoskoopiline radikaalne nefrektoomia – väikeste sisselõigete kaudu eemaldadakse neer osade kaupa. Nende sisselõigete kaudu sisestatakse laparoskoop (miniatuurne kaamera, mis võimaldab kirurgil operatsiooni monitorilt näha) ning kirurgilised instrumendid. Laparoskoopilisest radikaalsest nefrektoomiast taastumise aeg on märkimisväärselt lühem ning ka verekaotus on väiksem kui avatud kirurgia korral.

Osalist nefrektoomiat on võimalik teostada samuti nii avatud kui ka laparoskoopilisel meetodil. Osalist nefrektoomiat teostatakse tavaliselt vaid siis kui kasvaja läbimõõt on alla 4cm ning kasvaja asukoht võimaldab operatsiooni läbi viia.

Ablatsioontehnikad on üheks uueks võimaluseks minimaalselt invasiivseks kirurgiaks neeruvähi ravis. Nende tehnikate puhul kasutatakse kasvajakolde „külmutamist“ või „kuumutamist“ ning neeru ei eemaldata.

  • Krüoablatsioon – külmutab kasvajakollet -150 C juures pika peene sondi abil, mis on tuumorisse sisestatud. Peale protseduuri on vajalik pidev jälgimine kindlustamaks, et kogu kasvajamass sai protseduuri käigus hävitatud. Krüoablatsioon sobib väikese kasvajaga patsientidele ning nendele, kelle jaoks operatsioon on liiga ohtlik.
  • Radiosageduslik ablatsioon (nn. termoablatsioon)– on krüoablatsiooniga sarnane protseduur, ent tuumori hävitamisel kasutatakse külma asemel kuuma. RSA on samuti näidanud häid tulemusi sobilikel patsientidel.